Педагогічна майстерність вчителя
середу, 2 листопада 2016 р.
пʼятницю, 25 березня 2016 р.
пʼятницю, 11 березня 2016 р.
Веселогаївської
ЗОШ І-ІІ ступенів
Тема: РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У СКЛАДНИХ РЕЧЕННЯХ З РІЗНИМИ
ВИДАМИ ЗВ’ЯЗКУ (тренувальні вправи)
Мета: поглибити знання учнів про складні
речення з різними видами зв’язку (структуру, смислові відношення, засоби
зв’язку); закріпити знання учнів з особливостей пунктуації в складних
синтаксичних конструкціях; удосконалити пунктуаційні вміння й навички вживати
відповідні розділові знаки між частинами складних речень з різними видами
зв’язку; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати почуття поваги до українського художнього слова, його краси й сили.
Внутрішньопредметні
зв’язки:
Культура
мовлення і стилістика: інтонація
складних речень з різними видами зв’язку.
Текст (риторичний аспект): складні речення з різними видами зв’язку
в текстах художнього стилю.
Міжпредметні
зв’язки: використання
складних синтаксичних конструкцій у художніх творах (література).
Тип
уроку: урок
формування практичних умінь і навичок.
Вид
уроку: урок —
лінгвістичне дослідження
Обладнання: роздатковий матеріал, ноутбуки, портрет Т.Г.Шевченка, українські вишиті рушники, записи
на дошці
Вчитель: Тищенко В.Є.
ХІД
УРОКУ
І.
Організаційний момент
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності
Світом керують
думки.
Уміти думати – це
вміти складати речення.
С.
Єрмолаєнко
ІІІ.
Ознайомлення дев’ятикласників з темою, метою й завданнями уроку
Після
вивчення теми: «Складні речення з різними видами зв’язку» ви повинні знати …,
уміти…
ІV. Актуалізація опорних знань
1. Повторимо вивчене:
- Робота над презентацією:
«Складні речення»
V. Виконання
системи дослідницьких завдань, спрямованих на розвиток пунктуаційних умінь і
навичок та творчих здібностей
·
Знайти серед
поданих складні речення з різними видами звязку. Свій вибір обґрунтувати. Розділові знаки пояснити. Назвати автора та твір.
1. І
день, і ніч ґвалт, гармати; (далекі за
змістом, є розділові знаки) СРРВЗ
Земля
стогне, гнеться; (далекі за змістом, є
розділові знаки)
Сумно,
страшно, а згадаєш – (наслідок)
Серце
усміхнеться. (« Гайдамаки» - «Треті півні»)
2. Не
спинила хуртовина пекельної кари: ляхи мерзли, а козаки грілись на
пожарі (пояснення) СРРВЗ
(«Гайдамаки»
- «Гонта в Умані»)
3. Ти
нас ріжеш – заріж і їх: (причина –
наслідок), протиставлення
Вони –
католики. («Гайдамаки» - «Гонта в Умані»)
Безсполучникове
4.
…Розбиває та не вип’є
живущої крові
– воно знову оживає (Причина : ,
але авторський знак -)
і
сміється знову… («Кавказ»)
Безсполучникове
(Чурек – несолоний хліб, сакля – житло).
5. Коли
б вже швидше розкопали, СРРВЗ
Тоді б у
рай нас повпускали,
бо так
сказав Петрові бог: (пояснення)
«Тоді у
рай їх повпускаєш, як все москаль позабирає …» («Великий льох»)
6. Коли
(сп.) ми читаємо твори Т.Шевченка, милуємося красою його слова, нам здається,
що (Сп.) він – поряд. Цюпа). – (СРРВЗ ( із сполучниковим зв’язком)
: сурядним і підрядним).
Виконати синтаксичний розбір речення
Розпов., неокл., складн., з різними видами зв’язку:
спол., безспол.(спол. підр. коли, інтонація); підрядне обставинне часу,
пояснення, доповнення.
Першим
знайомством з книжкою малий Тарас зобов’язаний батькові, який мав звичай
щонеділі читати в хаті житія святих -
так велось у християнських сім’ях…
|
Навесні
1845 року сталася важлива подія у житті Шевченка: завершилося навчання в
Академії мистецтв, Рада якої надала йому звання некласного художника.
|
Ніхто
з друзів Шевченка не відчував, що членів Кирило-Мефодіївського братства
спіткає страшне лихо, яке зруйнує їхні життя…
|
Епітафія – короткий вірш, текст у віршах чи
прозою, де висловлено жаль над померлим; бувають епітафії і сатиричного
змісту.
|
·
Записати текст, розставляючи пропущені розділові знаки.
Дослідити синтаксичну організацію висловлювання. Знайти складні синтаксичні
конструкції. Визначити вид (текст із
диктантів з ДПА)
1) Тарас Шевченко народився на українській землі, під
українським небом, проте він належить до тих людей-світочів, які стають
дорогими для всього людства й у пошані всього людства знаходять своє безсмертя.
(ноутбук – усно)
2) Народжений
матір'ю-кріпачкою і сам кріпак, він став борцем, революціонером
титанічної сили – хто ж як не він?! (Під диктовку)
Бог
докоряє людям. Вони були жорстокими до панського байстря. Вбили її своєю несправедливістю
та бездушністю. Після смерті дівчина
перетворилася на лілею – квітку чистоти й цноти, квітку Богоматері.
(1 учень – біля дошки, інші працюють на ноутбуках)
-
Визначте стиль мовлення цього складного речення РВЗ.
-
Про який твір Т.Шевченка йдеться? (Балада Т.Г.Шевченка «Лілея»)
Хвилина
відпочинку:
Прочитати напам’ять уривок із балади Т.Г.Шевченка.
2. Прослухайте
слова пісні. Назвіть твір Тараса Григоровича.
Скільки компонентів має складне Шевченкове речення – речення із різними
видами зв’язку?
Тяжко мені сиротою
На сім світі жити: 1
Свої люде – як чужії, 2
Ні з ким говорити; 3
Нема кому розпитати, 4
чого плачуть очі; 5
Нема кому розказати, 6
Чого серце хоче, 7
Чого серце, як голубка,
І день і ніч воркує; 8
Ніхто його не спитає,
Не знає, не чує. 9
- Так чому ж Т.Г.Шевченка називають Кобзарем,
народним поетом?
Дайте
відповідь складним реченням РВЗ.
5. Дослідження
фрейм проблеми
«Складні речення з різними видами зв’язку у творах Шевченка і про Шевченка»
1. Перевірка виконання завдань уроку: знати,
уміти, цінувати…
- Яка
роль складних речень з різними видами зв’язку у текстах художніх стилів? (ІНТОНАЦІЙНЕ
ВИДІЛЕННЯ РЕЧЕНННЯ, ДЛЯ НАГОЛОШЕННЯ
НЕПРЯМОГО ЗАПИТАННЯ, ДЛЯ ОБРАЗНОГО ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ У ФОРМІ СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ)
- Де здебільшого використовуються речення із
різними видами зв’язку?
- Де можна застосувати знання з теми «Складні речення із РВЗ»?
(ДПА, майбутня професія: створення реклами,
редагування тексту, письменник, поет і просто розумна людина)
2. Мотивація оцінок.
VІІ. Домашнє завдання
1. В
зошитах із друкованою основою виправити
помилки у самостійній роботі, виконаній на минулому уроці.
Досвід роботи
ОПИС
досвіду роботи (особистих досягнень) директора,
вчителя української мови та літератури Веселогаївської ЗОШ І-ІІ ступенів
Новомиколаївського району Запорізької області
ТИЩЕНКО ВАЛЕНТИНИ ЄВГЕНІЇВНИ
Валентина Євгеніївна – кваліфікований
фахівець, відповідальний. Досвідчений педагог і умілий керівник навчального
закладу.
Ії робота сприяє розвитку і реалізації
творчого потенціалу учнів та
педагогічного колективу школи. Матеріали досвіду відповідають темі:
«Педагогічна майстерність діяльності вчителя у розвитку творчих особливостей
учнів». Активізацію навчального процесу вчитель бачить у організації
нестандартних уроків, під час яких поєднуються традиційні форми навчання з
новітніми технологіями: «відкритий мікрофон», «розумовий штурм», психологічний
тренінг, ділові ігри тощо.
Проблемне викладання матеріалу, робота в
парах, малих групах дає можливість розкритися учням, стимулює їх пізнавальну
діяльність, зацікавленість предметом. Своєю роботою вчитель доводить, що мистецтво,
як вияв творчості, характерне для будь-якої форми практичної діяльності.
А для педагогічної — передусім.
Мета роботи
полягає в дослідження педагогічної майстерності та проведенні аналізу
діяльності вчителя у розвитку творчої особистості учня. Поставлена мета
передбачає розгляд і вирішення низки науково-дослідницьких завдань:
- проведення характеристики педагогічної майстерності;
- розгляд діяльності вчителів ЗНЗ;
- дослідження
ролі вчителя у розвитку учня.
Таким чином, у формуванні професійної майстерності
вчитель пов'язує теорію, методику і
педагогічну техніку.
Педагогічна технологія є комплексом знань, умінь і
навичок, необхідних учителю для вирішення стратегічних, тактичних, а також
процедурних завдань під час навчально-виховного процесу. Йдеться про систему
взаємодії вчителя з учнями, способи добору та впорядкування навчального
матеріалу згідно з вимогами теорії пізнання. Валентина Євгеніївна володіє мистецтвом
спілкування з дітьми, вміє керувати своєю
увагою та увагою дітей, здатна за зовнішніми
ознаками поведінки дитини визначати її душевний стан. Уміння налагоджувати
оптимальні взаємостосунки з дітьми, змінювати їх відповідно до розвитку учнів
і їхніх вимог до вчителів є важливим компонентом педагогічної майстерності вчителя.
Однією з найнеобхідніших
умов навчання та виховання людини відкритого суспільства є розвиток її
унікальності та індивідуальності. Реалізація цього неможлива без правильної
мотивації навчання та розвитку інтересу до нього.
Виховання позитивної мотивації навчання, загальна атмосфера творчості в школі, в
класі, включення учня в колективні форми
організації різних видів діяльності, співробітництво між учителем і учнем,
допомога вчителя у вигляді порад, залучення учнів до оцінювання власної
діяльності дала свої результати. Учні Валентини Євгеніїївни – активні учасники
та переможці обласних етапів Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.
Результатом використання ІКТ у навчально-виховному процесі стала перемога у ІІ
етапі Національного проекту «Відкритий
світ» конкурсу «2000 шкіл».
Своїм досвідом Валентина Євгенівна
ділиться із колегами школи, району.
Працюючи над
проблемною темою, використовує матеріали, науково-дослідного інституту
педагогіки України, літературу, рекомендації
КЗ «ЗОІППО» ЗОР, матеріали освітніх сайтів мережі «Інтернет» та досвід
вчителів області, району.
СВЯТО РІДНОЇ МОВИ
І.Котляревський. «НАТАЛКА ПОЛТАВКА»
Підписатися на:
Дописи (Atom)